Kdy je klient bonitní?

Další témata:

Co je to bonita?

Slevomat.cz

Rádi byste získali úvěr? Pak se připravte na to, že banka bude zkoumat vaši bonitu. O co se jedná?

Co pojem bonita znamená

Banky před schválením půjčky zajímá především záznam v registru dlužníků a bonita žadatele, ať už jste fyzická osoba nebo podnikatel. Tyto dva údaje především rozhodnou, zda úvěr získáte nebo ne. Co si pod pojmem bonita představit? Je to schopnost klienta dostát svým finančním závazkům, a pokud se jedná o úvěr, je to schopnost jej splácet.Jak se bonita posuzuje

Příjem žadatele zhodnotí banka na základě potvrzení o příjmech za několik posledních měsíců. Pokud máte u banky účet a chodí vám na něj výplata, tento krok je někdy vynechán. Čím vyšší máte příjem, tím máte větší šanci na schválení úvěru a může vám být poskytnuta vyšší částka. Při vyšší bonitě se někdy žadatel může těšit na nižší úrokovou sazbu. Bonitu ovlivňuje nejen příjem, ale také věk, vzdělání, profese nebo rodinný stav žadatele. Samozřejmě se přihlíží i k jeho výdajům a úvěrové historii.

Kdy je klient bonitní?

Jak se prakticky bonita zjišťuje a vypočítává? Po odečtení splátky zvažovaného úvěru, životního minima a všech dalších pravidelných výdajů od hodnoty čistého měsíčního příjmu musí ještě zbýt určitá finanční rezerva.

Lze bonitu nějak zvýšit?

Bonitu lze určitým způsobem zvýšit, pokud se vám nedaří dosáhnout na požadovaný úvěr. Pomoci může přizvat si ručitele nebo spolužadatele. Jaký je mezi nimi rozdíl? V případě ručitele je splacení úvěru přednostně žádáno po dlužníkovi, a pokud svému závazku nedostojí, je částka vymáhána po ručiteli. Spolužadatel je ale odpovědný za splácení úvěru stejnou měrou. Bonita lze zvýšit i snížením měsíčních splátek nebo požadované půjčky.
Půjčky:

Seznamky: